117_veg

Lukáš Veg

Jmenuji se Lukáš a svoji diplomovou práci jsem zdárně obhájil v květnu roku 2015. Celý rok byl pro mě období nejistot, kdy se čerstvý inženýr dostane do stádia, kde jeho vrstevníci ze střední školy byli před mnoha lety. V tu dobu oni měli jistý plat a celkově hezky rozjetou kariéru, avšak mě byl tou dobou nabízen nástupní plat na úrovni nižší, než měli v té době oni, protože i když jsem měl dosažené vyšší vzdělání než moji vrstevníci ze střední, chyběla mi téměř 5letá praxe. Ne že bych se během vysoké flákal a nechal se živit rodiči, ale dvouleté Trainee u Škody Transportation nikoho do židle neposadí a druhý úvazek, který jsem měl v oblasti zdravotnické techniky, také ne. Kdy to ovšem začalo být zajímavé, byla doba, kdy jsem se rozhodl pro doktorské studium (pokračoval jsem v rozvoji vědomostí v oblasti tepelných výpočtů elektrických strojů) a ostatní moji kolegové inženýři pro uplatnění v praxi.

135_veg_clanek2

Díky oboru elektrických strojů mi mnohdy stačilo jen poslat životopis, úplně neprovařit pohovor a nabídka byla několikrát na stole. Mě osobně se jednou podařilo i probojovat přes 5 kol výběrového řízení a byl mi nabídnut úvazek v Bruselu u známé mezinárodní společnosti s nástupním platem převyšující dvojnásobně tehdejší průměrnou mzdu. Nakonec jsem ale odmítl, protože se mi líbila svoboda a rozsah možností ve výzkumu v rámci výzkumného centra FEL, kde jsem v současné době zaměstnán na plný úvazek. Cestování i odpovídající plat mi zde byl nabídnut a po 6 letech od dokončení vysoké školy jsem za svoji volbu rád. U mých vrstevníků ze střední probíhal platový posun cca prvních 5 let, kdy se následně velmi zpomalil. Vrstevníkům z vysoké školy i přes nižší nástupní plat v porovnání s platem středoškoláka s praxí se během prvního roku práce povedlo jejich ohodnocení dorovnat a řadě z nich i násobně překonat. Ovšem tohle platilo pouze pro ty, co studovali technicky zaměřené obory. Nechci nijak shazovat obecně humanitní obory, ale není problém potkávat absolventy těchto fakult zaměstnané v Lidlu nebo Albertu. Obecně je v této době nejlepší volba se buď dát cestou řemesla a založit si firmu, nebo úspěšně dokončit technicky zaměřenou vysokou školu. 

135_veg_clanek3

A třeba zrovna tu naši! Fakulta elektrotechnická je totiž přední fakulta v rámci Západočeské univerzity. Co se týká uplatnění a co je mi známo, všichni absolventi FEL jsou zaměstnáni na lukrativních místech s platovým rozmezím mezi 50-100 tisíci hrubého měsíčně, což mi v 30 letech přijde jako velmi zajímavé a odpovídající vzhledem ke zkušenostem. Obecně mi studium na Fakultě elektrotechnické přišlo velmi zajímavé, co se týká rozsahu učiva, přínosné vzhledem k přístupů přednášejících, a myslím, že mi dalo spousty nových teoretických i manuálních zkušeností. Samozřejmě, že některé vzpomínky nejsou úplně pozitivní (nežijeme v ideálním světě), ale daleko více je těch hezkých. V případě jakéhokoliv zájmu je možné též spolupracovat na zajímavých projektech, a to není jen nějaká fráze. Pakliže člověk alespoň trochu ukáže motivaci, je přizván ke spolupráci a fyzickém a duševním podílu na nově vznikajících věcech. To je v porovnání s ostatními fakultami v oblasti elektrotechniky přínosem, protože nám ostatní fakulty z republiky mnohdy závidí naše rozsáhlé možnosti výzkumu a kompetence. Tyto informace a zkušenosti mám díky častým účastem na mezinárodních konferencích pořádaných jak v Evropě, tak i za jejími hranicemi.

Cestovatelské choutky jsem též uspokojil díky rozsáhle nabízeným, a hlavně podporovaným možnostem co se studijních, praktických a pracovních příležitostí týká. Mezi destinace, kam jsem se díky fakultě podíval, mohu zařadit i taková zajímavá místa jako Malajsie, Singapur, Bangladéš, Indii, Nepál, Maroko a Alžírsko. O evropských destinacích se snad zmiňovat ani nebudu, to by byl až zbytečně dlouhý seznam 😊. Do budoucna doufám, že si budu díky fakultě a tomu, co mi dala, i nadále plnit sny, a to nejen ty vědecké nebo cestovatelské, ale i životní. Já jsem spokojen, chceš být i Ty? Tak zatni zuby, podej přihlášku, prodluž si mládí, něco se nauč, procestuj kus světa, dodělej to a za 5 let mi poděkuj. Protože právě tohle Tě čeká na Fakultě elektrotechnické v Plzni!

#uwbFELforever 

135_veg_clanek