105_anastasiya_halavanava

Anastasiya Halavanava

Z Běloruska do Čech

Anastasiya Halavanava se narodila v Bělorusku, kde také vystudovala střední školu technického zaměření. Na Fakultu elektrotechnickou ji přivedl její zájem o techniku a ekologii. Těmto tématům se věnovala i během studia na FEL, kde studovala obor ‚‚Technická ekologie‘‘.

Fakt, že je Anastasiya cizinka, nikdy nebyl během jejího studia komplikací. Ve srovnání s Běloruskem si vážila osobního a vstřícného přístupu vyučujících, velmi ráda vzpomíná také na studijní referentky, které jí nejednou držely palce během zkouškového období. Kontakty FEL Anastasiyi také pomohly během studia nalézt brigádu, která souvisela s jejím oborem studia. 

‚‚Byla jsem mile překvapená, jak loajálně a vstřícně se ke mně chovali vyučující během studia. Moc jsem si toho vážila, vždyť jsem cizinka, a ještě k tomu holka v technickém oboru. Stačilo mít zájem o studium, snahu splnit všechny nutné požadavky a pozitivní přístup.‘‘ 

Díky možnosti částečných úprav na studijním plánu, mohla navštěvovat svou rodinu v Bělorusku a také cestovat po Evropské unii. Její lásku k cestování podpořilo také využití studijního programu Erasmus. Druhý ročník strávila na Krétě, třetí ve Španělsku. Zdokonalila si tak nejen svou angličtinu, ale začala se také věnovat řečtině a španělštině. 

‚‚Obrovská výhoda je to, že si student\ka může zhruba z 50%t navrhnout vlastní studijní plán. Pro mě to znamenalo dlouhé prázdniny, které jsem mohla využít k návštěvě rodiny anebo k poznávání států Evropské unie.‘‘   

Již druhým rokem pracuje jako hardware projektantka v české projektantské firmě, kde se věnuje řídicímu systému turbín.  

 

 

Je velmi zvědavá, jaké výzvy přinese budoucnost technickým oborům. Jejím přáním je se více přiblížit ekologickým tématům, jako jsou například šetrnější zisky energií. Je toho názoru, že o svou budoucnost se technici rozhodně nemusí bát.   

Moc ráda cestuje, a to vlakem, pěšky, na kole, s batohem, skamarády i sama, v létě i v zimě. Má ráda hory a přírodu, a době koronavirové krize poznává také krásy České republiky.  

Je to skutečně neuvěřitelně krásná země. Mám velké štěstí, že tady mohu žít. 

Miluji lezení, ráda plave a chodí běhat, ráda jezdí na kole a poslední dobou si oblíbila jógu.  

Jeden z jejích hlavních koníčku jsou cizí jazyky. Zatím ovládám čtyři, ale tím nekončí a má v plánu učit se další. Jednou by se ráda věnovala více dobrovolnické činnosti. 

A jak by zhodnotila své studium na FEL? 

‚‚Samotné studium bylo pro mě přínosem ve všech významech. Byla to dlouhá a dechberoucí cesta, plná výzev, vítězství a porážek, nových lidí a zkušeností. Univerzitní život byl pro mě živná půda, kde jsem našla spoustu možností nejen vzdělání, ale také seberozvoje a osobního růstu.‘‘ 

Navíc, studium elektrotechniky je vstupenka do zajímavého světa nových technologii a co se týče budoucího uplatnění, technici si vždycky najdou práci bez problémů.‘‘