20

Přijď si zažít Plzeň!

Prožij semestr nebo dva v hlavním městě piva!

Chceš poznat jinou kulturu a studovat v srdci Evropy? Super!

Plzeň je město s více než 700-ti letou historií, kde tě čeká spousta kulturních, společenských, sportovních a outdoorových zážitků. Potkáš tu přátelské lidi a studium a životní náklady tě nepoloží.

Jak se přihlásit

Pokud máte zájem o krátkodobou studijní stáž, kontaktujte svého fakultního koordinátora na Vaší univerzitě, který Vás provede celým procesem. Předměty, které u nás můžete v angličtině studovat, jsou uvedeny níže v dokumentech.

Jak mohu požádat o vízum, co k tomu budu potřebovat?

Za účelem urychlení Vaší žádosti o schůzku na zastupitelském úřadě České republiky Vás ihned po rozhodnutí o přijetí na fakultu zařadíme do tzv. „Režimu Student“, díky němuž dostanete termín schůzky v co nejkratší možné době.

K podání žádosti o vízum budete potřebovat dokumenty vydané univerzitou a poté další dokumenty vyžadované samotnou ambasádou, které jsou uvedeny na jejich webových stránkách.

Ihned po přijetí ke studiu Vám zašleme Rozhodnutí o přijetí, Smlouvu o ubytování a v případě potřeby též dokumenty související s aktuální zdravotní či jinou situací (např. COVID-19, apod.).

Jste-li pozváni na pohovor na zastupitelský úřad, buďte připraveni odpovědět na otázky týkající se studijního programu, který jste si vybrali, naší univerzity a fakulty, Vaší motivace ke studiu v České republice atd. Pokud si nejste jisti, co na otázky odpovědět, podívejte se na naše webové stránky nebo nás kontaktujte pro další informace.

Zpět nahoru

Do kdy musím přijet?

Akademický rok začíná na konci září. Pokud se hlásíte do doktorského studijního programu, posuzuje se příjezd individuálně, avšak mělo by to být nejpozději do konce října.

Zpět nahoru

Jak se dostanu do Plzně?

Přiletíte na mezinárodní letiště v Praze. Plzeň je od Prahy vzdálená asi 100 km a dostanete se sem autobusem, vlakem nebo taxíkem.

Podívejte se na jízdní řády autobusů / vlaků z Prahy do Plzně

Zpět nahoru

Pomůže mi někdo, až přijedu?

Určitě! Na ZČU existuje International Office, kde Vám pomohou s většinou problémů, se kterými se můžete setkat. Kromě toho také získáte plnou podporu našeho oddělení mezinárodních vztahů na fakultě, kam se vždy můžete obrátit s každodenními problémy nebo získat odpověď na své otázky.

Po příjezdu do Plzně Vám pomůžeme s ubytováním, otevřením českého bankovního účtu, poradíme s českou SIM kartou, orientací v kampusu a ve městě atd.

Zpět nahoru

Jaké jsou životní náklady?

Náklady na život v České republice  jsou velmi rozumné. Kvalita vzdělání je srovnatelná s ostatními zeměmi světa a životní náklady Vás neporazí 😉 Podívejte se na průměrné výdaje:

 

Poplatky hrazené studujícím

Přibližná výše (EUR)

Zdravotní pojištění 

450-540 ročně (v závislosti na zvolené zdravotní pojišťovně)

Ubytování na kolejích ZČU

90-130 měsíčně

Ubytování v privátu

210 měsíčně

Předplatné na MHD 

11 měsíčně

   

Strava (ZČU menza a vlastní)

130 měsíčně

Ostatní – studijní materiály, kulturní vyžití atd.

70 měsíčně

Zpět nahoru

Kde budu bydlet?

Západočeská univerzita má po městě několik kolejí a všechny jsou snadno dostupné pěšky nebo veřejnou dopravou. Cena za ubytování na kolejích ZČU je velmi příznivá a zahrnuje veškeré služby a wi-fi. Ubytování na koleji ZČU je mezinárodním studujícím zaručeno a před svým příjezdem dostanete smlouvu, kterou budete potřebovat pro žádost o vízum.

Zpět nahoru

Jak to funguje s městskou hromadnou dopravou?

Systém městské dopravy je v Plzni na velmi dobré úrovni. Bez mrknutí oka se dostanete kamkoli po městě. Je to bezpečné, rychlé a levné. 

Zpět nahoru

Co mohu dělat ve volném čase?

Plzeň je univerzitní město, které nabízí spoustu příležitostí, jak si užít studentský život. Existuje spousta způsobů, jak trávit volný čas - navštívit divadla, kina nebo muzea, zasportovat si v halách, tělocvičnách a fitness centrech anebo na venkovních sportovištích, chodit na procházky, běhat či vyrazit do krásné přírody v okolí a mnoho dalších možností.

Zpět nahoru

Mohu vzít s sebou manžela / manželku / člena rodiny / přítele / přítelkyni?

To je na Vás. A to doslova ve všem 😊

Služby, které poskytujeme zahraničním studujícím, nezahrnují žádné služby pro doprovázející členy rodiny nebo jiné blízké osoby. Za veškeré výdaje a péči o tyto osoby plně odpovídá student/ka. Fakulta neposkytuje žádné záruky ani záruky týkající se víz, ubytování a dalších práv pobytu jakýchkoli doprovázejících blízkých osob.

Zpět nahoru

Nenašli jste odpověď na svou otázku?

Kontaktujte nás na apply@fel.zcu.cz, jsme tu, abychom Vám se vším pomohli a poradili!

Zpět nahoru