112_lukas_veg

Lukáš Veg

IAESTE stáž v Bangladéši, na skok i v Indii a Nepálu

Bangladéš aneb stáž nemusí být jen nudná práce

Objevit se z čista jasna uprostřed chaosu v malém a zrezlém CNG jedoucím směrem z centra Dháky bylo jako špatný začátek indického příběhu. Ale kdeže, tohle je Bangladéš. Pro mnoho lidi znamená Bangladéš zemi, do které se nebudou chtít nikdy podívat. V našich myslích je totiž pečlivě zapsaná jako přelidněná, super špinavá a chudá. Možná právě proto mě to tam tak lákalo.

130_veg_clanek3

Jaký vlastně Bangladéš je?

Ano, je opravdu špinavý, hygiena je tu neznámé slovo; přeplněnost je jaksi nedostačující vyjádření a chaos. Ovšem chaos, který ve výsledku funguje. Co Bangladéš ztrácí na poli mezinárodní oblíbenosti, překvapivě dohání na poli lidskosti. Vzhledem k tomu, že Bangladéš zcela přesvědčivě není turistickou zemí a ani na to není připraven, lidé se na Vás budou smát, budou Vás zdravit, pomáhat kdykoliv a kdekoliv to budete potřebovat. Mnohdy se stane, že lidé jen tak budou postávat ve Vaší blízkosti a jen tak si Vás prohlížet nebo se zeptají, odkud jste. Zpočátku legrace, ale když řešíte problém, může to být až otravné. Nečekejte ohledně Bangladéše nějaké krásné přírodní útvary nebo čistou přírodu. Pokud tu existují lesy, tak pouze na hranicích s Indií, kde se tvar krajiny mění, jinak je to rovná placka, kde můžete vidět jenom rýžová pole. Když si uvědomíte, že na území dvakrát větším než ČR žije 180mil obyvatel (neoficiální číslo, přesně to se nedá zjistit) tak vám z toho vyplývá, že rýže vychází jako plodina s největším počtem kalorií na metr čtvereční. Proto kde nejsou vesničky, městečka, slumy nebo skládka je rýžové pole. S odpadem se to tu také moc neřeší, většinou se jen odveze za město, kde se nechá tlít, nebo se nahází ke kolejím. Musíte tento fakt přijmout a neodsuzovat, vy jste totiž jen host. Co mě ale opravdu hodně bavilo, byly banánovníky, palmy a vlastně všechny tropické rostliny. V České republice to uvidíte jen v Zoo nebo v botanické zahradě a tady to krásně roste. Co je opravdu nádherné, když potkáte slony u cesty anebo uvidíte opice v pralese, jak si jen tak žijí a vy jste v jejich domově. Bangladéš je ve světě znám pro textilní výrobu. Mnoho značkových věci pochází právě odsud. Je tu vše velice levné a tak si může člověk pěkně provětrat peněženku a dostane toho za své peníze opravdu mnoho - hlavně vše s nějakou světoznámou značkou. Národním sportem je kriket, národní květinou lotus.

130_veg_clanek2

Pravda o praxi

Slovo praxe a zahraničí stáž tu jaksi kolidují. Pokud pojedete jako já na velice zajímavě znějící College of Aviation Technology, budete jaksi zklamáni. Výzkum se tu v žádném případě nekoná, ale pokud budete chtít, je zde možnost zdokonalit se v některých předmětech zabývající se leteckou problematikou vyučovaných v angličtině. Ale zázraky nečekejte. IAESTE je tu v podstatě reprezentovaná jedním člověkem Mehedi Hasanem, který ale dokáže z tragédie rázem udělat nejlepší tři měsíce v Asii. Nejenom, že nic není problém a vše se dá zařídit, ale můžete poznat Bangladéš do morku kosti. Jakožto zahraniční turisti máte totiž jaksi přednost a nemožné se pro vás stává možným. Chcete vidět zevnitř továrnu na čaj? Stačí se zeptat! Potřebujete nějaké povolení? Jděte na ministerstvo, a když vás tam nebudou chtít vojáci pustit, zavolejte kapitána nebo majora a ten je pak schopen Vás dovést k patřičnému člověku až do kanceláře.

Nejenom práce ale i zábava

130_veg_clanek

Ke zpracování na této soukromé škole dostanete osobní projekt, dle vašeho uvážení a schopností, s povinností napsat zprávu o patřičném rozsahu a pak jej na konci stáže odprezentovat. Budete jeho postup zpracování konzultovat s velmi ochotným profesorem, takže se nikdo nemusí bát, že by byla práce nad jeho síly. Co se týče podmínek stáže, splní je úplně všichni. Díky přátelskému přístupu získáte i možnost poznávat a cestovat. Sám profesor Vás k tomu nabádá. Já osobně jsem toho využil a snažil se užít si Bangladéš, jak jen to šlo. Nemyslete si, že je to však připravená cestovní kancelář. To v žádném případě. Máte jen možnost, ostatní je na Vás a Vašich schopnostech jak se dokážete v mezinárodním prostředí zařídit. Cestování je zde velice levné, jídlo výborné, i když trochu jednotvárné, lidé skvělí. Jen zdolávání dálek autobusem je velmi, velmi pomalé (450km klidně až 27hodin). Mehedi pro nás připravil spoustu mimoškolních aktivit, takže jsme se podívali do kraje, kde se pěstuje světoznámý čaj, národního parku Lowachera, kde žije i gibbon Hoolockův (známý pro svou chůzi podobnou člověku), největšího mangovníkového pralesu na světě, kde žije tygr bengálský nebo na tropický ostrov na jihu Bangladéše, kde si budete připadat jako v Karibiku. Díky tomuto se stane stáž o hodně zajímavější a poutavější, než si na začátku dokážete představit. Chcete cestovat i do okolních zemi? Můžete! Chcete se zdokonalit v angličtině? Zdokonalíte! Chcete si prohloubit znalosti z teorie letectví? Stačí říct! My jsme na začátku trochu více zapracovali, než ostatní a tak nám zbyl čas ke konci stáže vyrazit a poznat na chvilku i Nepál a Indii. Přece jen když už jste v této části Asie, byla by škoda zůstat jen na jednom místě. Bangladéš toho nabízí hodně, ale když tu byla ta možnost podívat se i za hranice, proč toho nevyužít!

IAESTE stáž – začátek nových přátelství

130_veg_clanek4

Samozřejmě na stáži nejste nikdy sami a my jsme se sešli opravdu v krásném mezinárodním prostředí, ve kterém jsme všichni dokázali fungovat a navázali spoustu nových přátelství. Dokonce jsme si řekli, že se všichni ještě sejdeme, samozřejmě ve středu Evropy, tedy v ČR. Byli tu zástupci Německa, Švýcarska, Slovenska, Rakouska, Španělska a Japonska. Takže vidíte, že bláznů, kteří mají o Bangladéš zájem, je víc.  Měl jsem ze stáže trochu obavy, protože moje angličtina nebyla vůbec dobrá, ale nakonec to bylo neopodstatněné a nyní jsem opravdu rád, že jsem vyrazil. Svoji angličtinu jsem pravidelným používáním zdokonalil a tak nějak si zvyknul mluvit anglicky, že když jsem pak v Nepálu potkal prvního Čecha, byl pro mě problém opět mluvit mateřštinou. Nebýt IAESTE nikdy bych si neužil nádherné tři měsíce v Asii, kde jsem mimo jiné nebyl jen v Bangladéši, ale i na skok v Nepálu a Indii. Máte chuť vyjet? Na co ještě čekáte? I přes těžší začátek toho nikdy nebudete litovat!

Ing. Lukáš Veg