ZCU_DOD_2024_banner_web

Den otevřených dveří
2024

Poznejte naši fakultu, laboratoře, studijní programy i možnosti, které se vám studiem elektrotechniky otevírají.

Den otevřených dveří 2024 je za námi.
Co jste u nás mohli vidět?

VOLNÁ PROHLÍDKA FAKULTY

Kdy: 8:00–15:00 hod

Chcete si projít fakultu, sami si vybrat, kde se zastavíte, co chcete vidět a co vás zajímá? Budova FEL je vám po celý den k dispozici pro volný pohyb. Po příchodu dostanete plánek s popisem lokací a sami si vyberete, kam se podíváte. A všude najdete někoho, kdo vám poradí nebo vás nasměruje.

A co u nás můžete vidět? Třeba bezdrátový přenos energie, robotiku, komunikační stanici pro řízení nanosatelitů, smart textilie a jejich použití, ukázky e-mobility, obnovitelné zdroje energie, výboje vysokého napětí, speciální akustické laboratoře, elektrostatickou separaci plastů, robotickou KapFELu a řadu dalších zajímavých věcí.

LABORATOŘE, KTERÉ JSTE MOHLI NAVŠTÍVIT

1. NP 
EU105: Částicové detektory, zpracování signálu (otevřeno celý den) 
EK101: Elektrické motory (otevřeno celý den)
EL101: Výkonová elektronika, řídicí systémy (otevřeno celý den)
EL101 a spojovací objekt: Elektromobilita (otevřeno celý den)

2. NP 
EL211: Elektrické teplo (otevřeno 9:00-11:00, 13:00-14:00)

4. NP 
EL422: Alternativní zdroje energie, palivové články (otevřeno 9:00-11:00, 12:30-15:00)
EL407: Smart textilie (otevřeno 9:00-11:00, 13:00-14:00)
EL403: Vysoké napětí a dielektrické systémy (otevřeno 9:00-11:00, 12:30-15:00)

5. NP 
EU509: 3D tisk keramiky, robotická kapela (KapFELa), vizuální programování (otevřeno celý den)
Spojovací objekt: Komunikační systémy, GPS, multimédia (otevřeno celý den)

7. NP 
EK704, EK706: Radioklub a laboratoř vysokofrekvenčních systémů (otevřeno celý den)

PREZENTACE KATEDER

Kde: vestibul FEL

Kdy: 8:00–15:00 hod

Nejste si jistí, co u nás chcete vidět a navštívit? Nevadí! Ve vestibulu fakulty pro vás budou připraveny prezentace všech kateder fakulty a naši zástupci  zástupkyně vám rádi odpoví na všechny vaše dotazy.

Čekají na vás i kolegové a kolegyně ze studijního oddělení, zeptejte se jich na vše ohledně studia, podmínek přijímacího řízení a na vše, co vás zajímá!

PŘEDSTAVENÍ STUDIJNÍCH PROGRAMŮ

Kde: posluchárna EP 110

Kdy: videoprezentace 8:00–15:00 hod, prezentace studia a diskuse se studujícími 8:30, 10:00 a 13:00 hod

8:00–15:00 hod – video prezentace studijních programů
Chcete se dozvědět více o studijních programech a studiu na FEL? Kdykoli během dne je vám k dispozici video prezentace v posluchárně EP 110.

8:30, 10:00 a 13:00 hod – prezentace studia a diskuse se studujícími FEL
Chcete se rovnou zeptat zástupce vedení FEL nebo si popovídat s našimi studujícími? V 8:30, 10:00 a 13:00 hod vám v EP 110 fakultu představí doc. Ing. Roman Pechánek (proděkan pro vzdělávací činnost) a budete mít možnost zeptat se na studium a život na fakultě přímo našich studujících.

MAKERSPACE - STUDENTSKÉ LABORATOŘE

Kdy: 8:00–15:00 hod

Rádi vyvíjíte, zkoumáte, stavíte nebo testujete vlastní věci? Přijďte se podívat do našich laboratoří Makerspace, které jsou určené našim studentům a studentkám pro práci na vlastních projektech. Najdete tu řadu vybavení – 3D tiskárny, laserový plotr, CNC frézku, osciloskopy, generátory, zdroje a řadu dalšího.

Pokud budete chtít, můžete si zde sami zkusit sestavit zařízení z elektronické stavebnice nebo vytvořit upomínkový předmět na laserovém plotru, a odnést si vaše výtvory domů.

1. NP EU103: Mechanická laboratoř - Ukázky pálení laserem a 3D tisk 
3. NP EU304: Elektronická laboratoř - Desky plošných spojů, pájení

ROBOTIKA NA FEL

Kdy: 8:00–15:00 hod

Zajímá vás robotika a programování robotů? Přijďte do naší nové laboratoře průmyslové robotiky ve 2. patře naší budovy. Uvidíte ukázky s roboty uArm, pracoviště s roboty GoFa a unikátního dvourukého robota YuMi. Kromě průmyslové robotiky si můžete prohlédnout i moderní transportní systém XPlanar využívající magnetickou levitaci. 

2. NP EL204: Laboratoř robotiky 

Odborné přednášky

Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyslechnout si odborné přednášky na zajímavá a aktuální témata:

11:20-11:40 - Robotika na FEL: Od siláka po mravence (Ing. Zdeněk Kehl, doc. Ing. František Mach, Ph.D.)
11:40-12:00 - Jak se startuje raketa? (doc. Ing. František Mach, Ph.D.)
12:00-12:20 - Drony - hrozba nebo příležitost? (Ing. Milan Bělík, Ph.D., Ing. Ivo Veřtát, Ph.D.)
12:20-12:40 - Bezdrátový přenos elektrické energie - splněný sen Nikoly Tesly (doc. Ing. Vladimír Kindl, Ph.D.)
13:35-13:55 - Formula Student - představení projektu (Bc. Jan Procházka)

Kde: posluchárna EP 110

Studentské projekty

Na čem u nás naši studenti a studentky pracují? Jaké k tomu mají podmínky a podporu? Jak si vybírají témata a jak je práce na jejich projektech baví?

To a mnohem více zjistíte v expozici studentských projektů! Máte jedinečnou šanci podívat se, na čem naši studující pracují, a zeptat se jejich tvůrců na vše, co vás bude zajímat. Naše studentky a studenti tu budou k dispozici pro vaše dotazy a rádi se s vámi podělí o své zkušenosti a nadšení pro elektrotechniku. Doufáme, že vás naše studentské projekty inspirují k dalšímu studiu a objevování nových možností!

Kde: spojovací chodba EU

Kdy: 8:30-12:00

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY

Jelikož ne do všech míst fakulty se lze dostat jednoduše, připravili jsme pro vás prohlídkové okruhy. V určené časy si vás průvodci vyzvednou ve vestibulu FEL a na místo vás dovedou.

Výzkumné centrum RICE – Research and Innovation Centre of Electrical Engineering

Kdy: 9:00, 12:00, 14:00

 • Halová laboratoř
 • Laboratoř výkonové elektroniky
 • Laboratoř mikroelektroniky
 • Laboratoř depozice a zpracování vrstev
 • Laboratoř klimatických zkoušek

Akustické laboratoře

Kdy: 8:30, 10:30, 13:30

 • Akustické laboratoře – bezodrazová a dozvuková komora
 • Poslechové testy

EMC a Laboratoř vysokého napětí

Kdy: 8:30, 10:00, 12:00, 14:00

 • Laboratoř elektromagnetické kompatibility (EMC) 
 • Laboratoř vysokého napětí

Obnovitelné zdroje energie, satelitní komunikace

Kdy: 8:30, 11:00, 12:30, 14:00

 • Solární park obnovitelných zdrojů energie
 • Pozemní stanice satelitní komunikace

ONLINE PROHLÍDKY

Nemůžete nás z jakéhokoli důvodu navštívit osobně? I na to jsme mysleli a připravili pro vás alternativu - online představení Fakulty elektrotechnické.

Kdykoli se podívejte na naše studijní programy, laboratoře aj.

Strategičtí partneři významně finančně podporující vzdělávací a výzkumné aktivity na fakultě

KDO JSME?

Jsme společnost ČEPS. Vedeme elektřinu nejvyššího napětí.

Jsme výhradní provozovatel elektroenergetické přenosové soustavy v České republice. Zajišťujeme bezpečný a spolehlivý přenos elektřiny od výrobců k distributorům a udržujeme nezbytnou rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie. Naše páteřní síť patří k nejrobustnějším v Evropě.

Díky našemu unikátnímu postavení na energetickém trhu zaujímáme strategickou roli v tuzemském i mezinárodním měřítku. Jsme členem Asociace kritické infrastruktury ČR, na celoevropské úrovni úzce spolupracujeme s ostatními provozovateli přenosových soustav, a přispíváme tak k dalšímu rozvoji jednotného liberalizovaného trhu s elektřinou v rámci celé kontinentální Evropy.

PROČ JSME PARTNERY?

Česká republika patří k nejprůmyslovějším zemím v Evropě a potřebuje erudované a inovativní odborníky a odbornice, kteří*ré budou udávat tempo a směr jejímu dalšímu vývoji. Proto je jednou z našich strategických priorit všestranná podpora technického školství s cílem propojovat akademickou a průmyslovou sféru. Ať už se jedná o podporu finanční, materiální, technologickou nebo o spolupráci na vzdělávacích aktivitách, výzkumu či odborných projektech.

NA ČEM SPOLUPRACUJEME?

Společně jsme také součástí konsorcia Národního centra pro energetiku II, což je uskupení předních výzkumných organizací, univerzit a inovačních lídrů v oboru energetiky. Cílem tohoto uskupení je vytvoření komplexní strategie pro moderní, nízkouhlíkovou a udržitelnou energetiku pro zajištění energetické a surovinové nezávislosti ČR. Jsme rádi, že na tak významném programu můžeme spolupracovat také se Západočeskou univerzitou.

Co můžeme nabídnout studujícím a absolventům*kám FEL?

Během studia nabízíme studujícím mnoho atraktivních programů, které jim otevřou brány do světa špičkových technologií, nejnovějších trendů a inovativních projektů.

Talentovaným studujícím můžeme poskytnout zajímavé stipendium s vyhlídkou dalšího uplatnění v naší společnosti. Pro posluchače*ky 3. a 4. ročníků pořádáme každoročně populární Letní školu ČEPS, kde je čeká týden plný informací, seminářů a exkurzí na špičková pracoviště. Zájemci o dispečerské řízení sítě mohou zase absolvovat naši Dispečerkou akademii. Kromě toho nabízíme možnost studentských brigád, praxí a odborných exkurzí.

Pro každý akademický rok vypisujeme spoustu originálních témat pro bakalářské a diplomové práce včetně jejich odborného vedení. Pro čerstvé absolventy*ky máme vždy připravenou zajímavou nabídku atraktivních startovních pozic

Nabídku témat studentských projektů, diplomových a závěrečných prací můžete shlédnout níže.

Zajímají vás informace ze světa moderní energetiky a z vnitřního života ČEPS? Chcete mít přehled o akcích pro studující či nabídce absolventských pozic? Sledujte náš čtvrtletní Newsletter ČEPS a nic podstatného vám už neunikne.  

KONTAKT

Ivana Janichová, senior specialista HR a korporátních služeb
e-mail: janichova@ceps.cz
tel.: +420 724 866 751

Web  Facebook LinkedIn Twitter YouTube

KDO JSME?

Závod Rohde & Schwarz ve Vimperku tvoří důležitý pilíř stejnojmenného koncernu podnikajícího v oblastech elektronických testovacích a měřicích přístrojů, informačních technologií a radiokomunikací. Již více než 20 let vyvíjíme a vyrábíme špičkové přístroje jako osciloskopy, signální generátory, spektrální analyzátory a celou řadu dalších produktů, které najdou své využití v nejrůznějších oblastech po celém světě. Na trzích zaujímáme vedoucí postavení, které neustále posilujeme inovativními řešeními v souladu s potřebami zákazníků. Dlouhodobě se řadíme mezi největší a nejlepší zaměstnavatele regionu. Klíčem k našemu úspěchu je tým kvalifikovaných, technicky zdatných a spokojených zaměstnanců. Proto jsou pro nás hodnoty jako udržitelnost, odpovědnost, ohleduplnost, a respekt naprostou prioritou. Dlouhodobě investujeme do zlepšování pracovních podmínek, do rozvoje aktivit ve Vimperku a jeho okolí, i do vzdělávání na základních, středních a vysokých školách v celé České republice. Své uplatnění ve společnosti najdou absolventi s elektrotechnickým a technickým  vzděláním, ale také všichni ti, kteří chtějí svou kariéru spojit s prací na produktech, které patří do světové špičky v oboru a zabezpečují  bezpečnější a propojenější svět.

CO MŮŽEME NABÍDNOUT STUDENTŮM/KÁM A ABSOLVENTŮM/KÁM FEL?

Naše společnost může studentům a studentkám FEL nabídnout stipendijní programy, závěrečné práce, stáže a brigády. Dále nabízíme eventy a soutěže s mezinárodní spoluprací, e-kemp pro studenty vysokých škol, exkurze a prohlídky závodu, odborné přednášky a semináře, zápůjčky přístrojů R&S univerzitám pro vzdělávání a výzkum a jedinečnou možnost uplatnění po dostudování vysoké školy.

Nabídku témat závěrečných prací v naší společnosti si prohlédněte níže.

KONTAKT

Máte dotaz ohledně brigády, stáže, trainee programu nebo jiných možností pro studující? Kontaktujte nás!

Dominik Klement
Dominik.klement@rohde-schwarz.com

Web Facebook LinkedIn Twitter YouTube

KDO JSME?

Valeo je významným investorem v České republice již 25 let a vytváří pracovní místa s vysokou přidanou hodnotou. Valeo je dnes klíčovým hráčem v českém automobilovém průmyslu nejen ve výrobě, ale i ve výzkumu, a zároveň jedním z největších zaměstnavatelů. Na šesti svých pracovištích má 4 000 zaměstnanců.

PROČ JSME PARTNERY?

Společnost Valeo a Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni uzavřely smlouvu o strategickém partnerství s cílem podpořit inovativní projekty v oblasti aplikované elektrotechniky pro automatizaci výroby a průmyslovou robotiku. Partnerství umožňuje společnosti Valeo i fakultě posílit studentské výzkumné aktivity v oblasti elektroniky, embedded systémů, počítačového modelování, řízení průmyslových systémů, diagnostiky a testování. 

NA ČEM SPOLUPRACUJEME?

Naše partnerství otevírá také vstup do kolaborativního výzkumu s možností ucházet se o veřejně financované projekty jako partneři konsorcií. V této oblasti cítíme silný potenciál a budeme vyvíjet kroky vedoucí ke společným projektům, smluvnímu výzkumu apod.

CO MŮŽEME NABÍDNOUT STUDENTŮM/KÁM A ABSOLVENTŮM/KÁM FEL?

Naše společnost může studentům a studentkám FEL nabídnout např. stáže, závěrečné práce, pracovní nabídky, exkurze, přednášky, atd.

Nabídku projektů pro studující najdete níže.

KONTAKT

Máte dotaz ohledně brigády, stáže, trainee programu nebo jiných možností pro studující? Kontaktujte nás!

Praha - Jakub Hudec
jakub.hudec@valeo.com, tel. +420 725 978 132

Rakovník - Michaela Gebhartová
michaela.gebhartova@valeo.com, tel. +420 734 685 005      

 

Web  Facebook  Instagram  LinkedIn  Twitter  YouTube

               

KDO JSME?

ZF je globální technologická společnost poskytující inteligentní systémy pro osobní automobily, užitková vozidla a průmyslová řešení. Spolupracuje jak se zavedenými výrobci vozidel, tak s nově vznikajícími poskytovateli služeb v oblasti dopravy a mobility. Společnost svými produkty přispívá ke snižování emisí, ochraně klimatu a zlepšování bezpečnosti mobility. Plzeňská pobočka ZF Engineering Plzeň s. r. o. se zabývá oblastí elektroniky a SW, konstrukce, výpočtů a mechatroniky. Vyvíjí se zde produkty, jakou jsou např. pohonná ústrojí osobních automobilů, nákladních a užitkových vozidel (stavební či zemědělské techniky), autobusů, lodí i letadel. Důležité jsou pro nás také projekty z oblasti eMobility. S více než 800 talentovanými vývojáři se ZF řadí mezi největší vývojová centra v regionu.

PROČ JSME PARTNERY?

Společným cílem ZF a Fakulty elektrotechnické je vzbudit zájem o technické profese, vědu a výzkum u mladé generace. Ukázat jim potřebu, atraktivitu i potenciál elektrotechnického oboru. Fakultu elektrotechnickou vnímáme jako významného partnera na cestě za dopravou, která bude šetrnější k našemu životnímu prostředí.

NA ČEM SPOLUPRACUJEME?

Společně pracujeme na výzkumu a vývoji elektrických pohonů aplikovatelných pro sféru zákazníků, kterým ZF své služby nabízí (výrobci osobních i komerčních dopravních prostředků).

Co můžeme nabídnout studentům/kám a absolventům/kám FEL?

Studenti a studentky FEL mají šanci nastoupit k nám na stáž či brigádu již v průběhu studia. Nabízíme též zadání pro závěrečné práce a v neposlední řadě i zajímavé pracovní příležitosti pro absolventy a absolventky.

Nabídku témat studentských projektů najdete níže.

 

KONTAKT

Máte dotaz ohledně brigády, stáže, trainee programu nebo jiných možností pro studující? Kontaktujte nás!

Ing. Zuzana Milotová
e-mail: zuzana.milotova@zf.com
tel.: +420 725 515 201

Web Facebook Instagram LinkedIn YouTube